انواع مواد روانگردان

انواع مواد روانگردان
داروهای روانگردان موادی هستند که به دلیل نحوه تعامل با سیستم عصبی مرکزی، وضعیت جسمی و یا روانی فرد را تغییر می دهند. مواد روانگردان یا به صورت طبیعی در طبیعت وجود دارند و یا به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ها ساخته می شوند. داروهای روانگردان می تواند توسط پزشک تجویز شود و همچنین به صورت تفریحی استفاده شود یا مورد سوء استفاده قرار گیرد. این داروها همچنین می توانند عوارض کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشند که در صورت سوء استفاده یا سوء استفاده می تواند آسیب جدی را شامل شود.

پاپاورین

پاپاورین از مشتقات مؤثر تریاک می باشد که سفید کریستالی است و از نظر زهرآگین بودن حد وسط مرفین و کدئین است. پاپاورین ماده ای نشاط آور و محرک است. کار عضلات صاف مثل روده را کند کرده و باعث شل شدن آن ها می گردد. در برونش های و رگ ها انبساط ایجاد نموده و در آب نامحلول است و در الکل حل می شود.

پتیدین

پتیدین اثراتی مانند متادون دارد ولی قدرت ضد درد آن از مرفین کمتر است و عضلات بدن را سست و شل می کند.

نورجیزک

یکی از داروهای ترک اعتیاد که امروزه در سطحی وسیع مورد استفاده مصرف کنندگان مواد مخدر به منظور ترک اعتیاد قرار گرفته و می گیرد، نورجیزک است. ظاهراً این دارو از ترکیب مرفین صنعتی، هیدروکلراید و دیگر داروهای شیمیایی ساخته شده است. نام تجاری این دارو نورجیزک است و با نام های گوناگونی مانند پرجیزک، تمجیزک، سوپرجیزک، تیدی جیزک و اورجیزک در بین مصرف کنندگان شایع است.

تی. اچ. سی

یک ترکیب حلال در حشیش است و به طور خالص، یک ترکیب شیمیایی است. تی. اچ. سی یکی از عناصر فعال شاهدانه هندی است. تی. اچ. سی یک ماده قوی توهم زاست و اثرات شیمیایی آن شباهت هایی به ال. اس. دی دارد که عبارت از تغییرات در رفتار، اختلال در حس زمان و حواس بینایی و شنوایی، از خود بی خود شدن است.

دوغ وحدت

معجونی متشکل از جوهر حشیش و ماست رقیق شده که برخی دراویش و قلندران فرو رفتن در حالات خلسه مصرف می کنند.

کوکائین

کوکائین، آلکالوئید اصلی برگ کوکا است که از برگ های بوته کوکا به دست می آید، کوکائین پودر سفید، نرم، شفاف و کریستالی با طعمی تلخ است که اغلب با پودر تالک، یا ملین ها یا شکر مخلوط می شود. معمولا ًبه صورت استنشاق، تزریق، خوراکی یا دود کردن مصرف می شود.

کراک

کراک از پختن کوکائین همراه با جوش شیرین به دست می آید. کراک خطرناک ترین ماده اعتیادآوری است که تا کنون به بازار آمده و به حدی وابستگی آور است که یک بار مصرف آن، فرد را معتاد می کند و به شکل حبه های سفید و یا قهوه ای رنگ می باشد.

انواع مواد روانگردان

ال. اس. دی

ال. اس. دی مخفف «اسید لیزرژیک دی اتیل امید» ماده نیمه ترکیبی است که در لابراتوار به دست می آید. این ماده به صورت طبیعی در چاودار آفت زده وجود دارد. بر روی آن قارچی به رنگ مس است که آرگو نامیده می شود و به شدت توهم زاست.

کتامین

کتامین گرد سفید رنگ، به صورت قرص یا مایع می باشد و به صورت خوراکی، استنشاق و تزریق مصرف می شود و دارای اثراتی مانند بی حس کننده قوی می باشد، القاء تجربه خارج از بدن، کرختی و توهم زا می باشد.

قارچ ها

انواعی از قارچ ها در طبیعت وجود دارد که دارای خواصی همانند سایر مخدرها است و اثری خفیف تر از ال. اس. دی دارد.

جی. اچ. بی

جی. اچ. بی مایع بی رنگ و بی بویی است که به صورت کپسول می باشد و طریقه مصرف آن به صورت خوردنی می باشد. مقادیر کم آن اثرات شبیه الکل و مصرف زیاد آن مانند اکستاسی عمل می کند.

استروئیدها

استروئیدها مشتقات هورمون مردانه می باشند که رشد عضلات اسکلتی را افزایش می دهد.

پی. سی. پی

یک بی حس کننده می باشد و دارای اثرات خوشی، ریلکس شدن، بی وزنی، عدم تمرکز، اضطراب و افسردگی می باشد.

دی. ام. تی

یکی از مواد توهم زا می باشد که معمولاً معتادین ال. اس. دی از این ماده استفاده می کنند. آثار آن شبیه ال. اس. دی است و برای کسانی است که به دنبال راه گریز سریع از واقعیت ها هستند.

مسکالین

ماده اصلی و فعال نوعی کاکتوس به نام پیوت است که به عنوان دارویی سحرآمیز برای درمان دردها مصرف می شود.

خات

درختی است در عربستان و شمال آفریقا می روید و ساقه های جوان آن را می جوند و به مصرف کننده احساس نشاط می دهد.

کراتم

درختی است در تایلند و مردم برگ های تازه آن را می جوند و یا خشک شده آن را مثل سیگار می کشند، خاصیت آن توان افزایی و احساس نشاط و هوشیاری کاذب است.

پان

ماده ای غلیظ، سرخ رنگ و دست ساز است که از برگ درخت تانبول تهیه می شود. این ماده ترکیبی از تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه جات معطر، ساخارین، مقدار زیادی فلفل و اسانس های غیر مجاز می باشد.

ناس

ناس گیاهی است محرک و توان افزا شبیه حنا که برای مصرف مقدار کمی آهک به آن اضافه و پس از تخمیر آن را در دهان و زیر لثه پائین قرار داده و می جوند و احساس گرمی و نشاط می کنند.