الکل

الکل
الکل یک نوع از مواد مخدر است که پذیرش آن در جامعه راحت تر است. با این حال میزان اعتیادآوری الکل نسبت به سایر مواد کمتر نیست.
مصرف الکل فعالیت بدن را کند کرده و سرعت عملکرد های حیاتی را نیز کاهش می دهد و در نتیجه فرد مصرف کننده به سختی راه میرود، بریده صحبت می کند و نمی تواند عکس العمل سریع از خود نشان دهد.

الکل بعد از وارد شدن به بدن، از طریق مویرگ های معده و روده کوچک به آرامی شروع به جذب شدن کرده و وارد جریان خون می شود و ظرف چند دقیقه پس از نوشیدن از طریق گردش خون به مغز می رسد.

پس از رسیدن الکل به مغز، تاثیر گذاری آن بر بدن آغاز شده و سرعت عملکرد سلول های عصبی کاهش می یابد. الکل با تاثیر بر عملکرد پیام رسان های شیمیایی مغز باعث ایجاد اختلال در عملکرد عادی آن ها می شود و شروع به برهم زدن تعادل بین پیام رسان ها می کند.

الکل موجود در خون وارد کبد شده و طی یک فرآیند شیمیایی، تصفیه شده و به یک ماده غیر سمی تبدیل می شود. مشکل اینجاست که کبد تنها قادر به تصفیه میزان معینی از الکل بوده و در صورتی که میزان الکل مصرف شده بیش از آن مقدار باشد، کبد قادر به تصفیه نمی باشد و الکل تصفیه نشده وارد جریان خون می شود. مصرف زیاد الکل باعث تنگی نفس می شود و به دلیل نرسیدن اکسیژن به مغز می تواند منجر به کما یا حتی مرگ شود. 

مصرف بی رویه الکل (الکلیسم) چیست؟

مصرف بی رویه الکل به این صورت تعریف می شود که مصرف الکل بر سلامت فرد تاثیر گذاشته و زندگی اجتماعی وی را مختل نموده باشد ولی کماکان فرد تصمیم به حذف الکل به عنوان علت مشکل خود نداشته باشد.

در مصرف مکرر عوارض الکل در بانوانی که بیش از چهار میزان استاندارد در روز و مردانی که بیش از شش میزان استاندارد در روز مصرف می نمایند بروز خواهد نمود.میزان یک واحد استاندارد الکل معادل 10 گرم الکل می باشد.این میزان الکل معادل یک لیوان آبجواستاندارد (معادل 285میلی لیتر) یا 2 لیوان آبجو سبک یا پنج لیوان آبجو فوق سبک می باشد.

برای شراب استاندارد این میزان معادل یک گیلاس شراب 120 میلی لیتری، یا 60 میلی لیتر از شراب طعم دار(مارتینی و شامپاین) و یا 30 میلی لیتر از ترکیبات قوی ترمانند ویسکی یا ودکا می باشد.

خطرات مصرف الکل چیست؟

مصرف بیش از حد الکل بدن را تخریب می نماید، این تخریب شامل تمام ارگان های بدن می گردد، خصوصاً به کبد، معده، قلب و مغز آسیب می زند.

همچنین الکل می تواند باعث ازدیاد فشار خون، نقرس و التهاب پانکراس گردد. همچنین عوارض روانی متعدد از جمله افسردگی، اضطراب و روانپریشی فرد الکلی را تهدید می کند.

ترک الکل

یک اثر جدی و مخرب الکل می تواند دورهای فراموشی حاصل از مصرف الکل باشد. برخی صرفاً این دورهای فراموشی را در زمان مصرف بیش از حد الکل تجربه می کنند. دست کم 15% افراد مصرف کننده الکل تجربه بستری در بیمارستان را بر اثر مصرف بیش از حد خواهند داشت و 50% سوانح شدید جاده ای که منجر به مرگ می شود به دلیل مصرف الکل رخ داده است.

مصرف الکل در زمان بارداری خطرناک و موجب اختلال در جنین خواهد شد. همچنین الکل با بخش عمده ای از داروها دارای تداخل است. 

چگونه برای ترک الکل کمک بگیریم؟

در صورتی که دچار تبعات مصرف الکل شده اید و موفق به قطع مصرف موفق نشده اید هرچه سریعتر از مراکز تخصصی ترک اعتیاد کمک بگیرید، مقابله با اعتیاد به الکل به تنهایی مقدور نمی باشد، در زمان ترک علایم آزاردهنده و خطرناکی وجود خواهند داشت.

هرچه زودتر به پزشک معالج متخصص مراجعه نمایید. تنها راه حل مشکل این است که بدانید و قبول کنید که مشکل دارید و برای حل آن اقدام نمایید. تجربه نشان داده است که راه درمان، قطع کل الکل و گرفتن کمک از خانواده و دوستان و پزشک معالج می باشد.

علائم مصرف الکل چیست؟

علائم روحی روانی و اجتماعی، از دست دادن اعتماد به نفس، تحریک پذیری، رفتارهای شیطان صفتانه، اضطراب، بدبینی، تنش ، ازبین رفتن روابط، عملکرد ضعیف شغلی، مشکلات مالی، سوانح، جرائم رانندگی، جرم و جنایت، نادیده گرفتن خود، آسیب مغزی، افسردگی، بی خوابی و کابوس شبانه، فشار خون، بیماری های قلبی عروقی، بیماری های کبد، سوء هاضمه، زخم معده، عملکرد ضعیف، لرزش دست، آسیب اعصاب محیطی، نقرس، چاقی