اکستازی

اکستازی
اکستازی یا قرص اکس(ECSTASY) یک داروی محرک است که معمولاً در پارتی ها و مهمانی ها برای افزایش شادی و هیجان در بین جوانان مورد استفاده قرار می گیرد.
تاثیر این دارو کوتاه مدت بوده و اثر آن پس از مدت اندکی از بین رفته و با توجه به تغییراتی که بر جسم و روان فرد مصرف کننده می گذارد، باعث ایجاد عوارض جسمی و ذهنی در فرد می گردد.

گروه جدید از مواد اعتیاد آور که به صورت محرک های مغزی وارد بازار ایران شده اند، با نام های اکستاسی، اکستازی، XTC، آدم، E، X و یا قرص شادی بخش شناخته شده اند و بسیار اعتیادآور و خطرناک می باشند و اثرات قوی ضد اشتها دارند. از عوارض شدید و مزمن مصرف این قرص ها می توان به این حقیقت اشاره کرد که حتی با یک بار مصرف، آسیب های مغزی در شخص ایجاد می کنند.

متاسفانه برخی از جوانان از عوارض و خطرات اکستازی یا همان قرص اکس بی خبرند و با پیشنهاد دوستان خود اقدام به مصرف این دارو می کنند و با توجه به خواص شادی آور این دارو به سمت آن کشیده شده و از مصرف آن لذت می برند. در صورتیکه این دارو یک نوع ماده مخدر از دسته مواد محرک به حساب می آید و اثرات بسیار مخربی در فرد مصرف کننده ایجاد می کند.

اکستازی از دسته آمفتامین های جایگزین است و علاوه بر خاصیت تحریک کنندگی، دارای خواص توهم زایی و دوره های بازگشت توهم نیز می باشد.

ظاهر آن تا حد زیادی با میزان خلوص آن مرتبط است و رنگ آن از قهوه ای تا سبز، صورتی و شفاف قابل تغییر است. اکستازی به صورت دهانی مصرف می شود و آثار ناشی از آن به میزان ماده مصرفی، خلق افراد در زمان مصرف و شرایطی که در آن ماده مصرف شده است، بستگی دارد. اکستازی ماده ای است که بر روی نورون های دارای سروتونین(سروتونرژیک) تأثیر می گذارد.

عوارض اکستازی:

مصرف این دارو باعث می شود که سلول های تولید کننده سروتونین تخریب شده و ماده ای به نام سروتونین در مغز آزاد شود. عملکرد سروتونین بر افزایش خلق، تنظیم خواب، فعالیت جنسی و حساسیت به درد، تأثیر می گذارد.

مصرف اکستازی موجب می شود که مسیر کانال های بازجذب سروتونین مسدود شود و در نتیجه، به تدریج مقدار سروتونین در فضای سیناپسی افزایش می یابد و با افزایش سروتونین روبرو می شوند و در نتیجه، فرد دچار حالات اضطراب و افسردگی می شود و برای برطرف کردن چنین عوارضی و برای جبران میزان سروتونین بدن، مجدداً به مصرف آن روی می آورد.

حقیقتاً، با مصرف طولانی مدت اکستازی، نورون های سروتونرژیک به تدریج از بین می روند و افراد دچار فراموشی و پیر مغزی زودرس می شوند. مصرف این دارو باعث می شود که اثرات سریع آن 90-20 دقیقه پس از مصرف ظاهر شود و 2 تا 3 ساعت در یک حد، حفظ شده و بعد افت کند.

عوارض قرص اکستازی

تاثیرات قرص اکس:

اثرات قرص اکس شامل افزایش شدید احساس خوب بودن در فرد، افزایش انرژی، احساس تمایل برای ارتباط با دیگران، احساس تعلق، عشق، سرخوشی، دست و دلبازی، در آغوش گرفتن و بوسیدن دیگران و قوی شدن احساسات می باشد.

عوارض شدید مصرف این مواد، اختلال در خواب، کابوس های شبانه، حملات ناگهانی اضطراب و دیوانگی، انقباض شدید فک و پارگی زبان در اثر صحبت کردن طولانی، فراموشی، اختلال در یادگیری و کاهش آب بدن است که در زمان مصرف این دارو، افراد مجبور به مصرف آب فراوان و مکرر هستند و این عمل باعث کاهش سدیم خون و تشنج می شود.

سردرد، سرگیجه، افت شدید خلق در روزهای پس از مصرف، مسمومیت کبدی، صدمه به اعصاب مغزی، بزرگ شدن پستان در آقایان، اختلالات هورمونی در خانم ها، احتباس ادراری و سرکوبی فعالیت خون سازی مغز استخوان از عوارض مصرف طولانی مدت این ماده هستند. 

قیمت قرص اکس:

 متاسفانه قرص اکس بصورت قاچاق و توسط دلالان دارو با قیمت های مختلف فروخته می شود. با توجه به اینکه اکثر این قرص ها در کارگاههای غیر قانونی و توسط افراد سودجو تولید می شوند ممکن است به قیمت پایینی نیز به فروش برسند.

مصرف قرص اکس تاثیرات بسیار مخربی دارد و در برخی مواد حتی می تواند باعث مرگ شود.

ترک اکستازی:

با توجه به تاثیراتی که مصرف قرص اکس بر روی جسم و روان فرد مصرف کننده می گذارد، معمولاً باعث ایجاد بیماری های روانی متعددی می شود. بیماری های نظیر افسردگی، اختلالات روانی و ... که کار را برای ترک اکستازی مشکل می کند.

ترک اکستازی نیاز به مراقبت های فیزیکی و روانی دارد و معمولاً فرد معتاد می بایست بستری شود و تحت مراقبت و مشاوره های گوناگون قرار گیرد.

کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد دی با بیش از 20 سال تجربه موفق در زمینه ی ترک اعتیاد انواع مواد محرک، بعنوان اولین مرکز تخصصی درمان اعتیاد خدمات ترک اکستازی را با روش تخصصی و علمی ارایه می کند.

جهت مشاوره رایگان برای ترک اکستازی با شماره 75354-021 تماس بگیرید