تنباکو

تنباکو
تنباکو برگ های خشک گیاهی است که حاوی ماده اعتیادآور نیکوتین است. همه انواع دخانیات خطرات طولانی مدت برای سلامتی دارند. این خطر برای افرادی که از دخانیات استفاده می کنند، به ویژه سیگار، بیشتر است. خطر عوارض بلندمدت با میزان مصرف دخانیات و مدت زمان استعمال فرد افزایش می یابد.

تنباکو گیاهی است که برای تولید محصولاتی که نیکوتین را به بدن می رسانند استفاده می شود. نیکوتین یک داروی اعتیادآور در محصولات تنباکو است، اما آن ها همچنین حاوی بسیاری از مواد شیمیایی دیگر هستند که باعث مشکلات جدی برای سلامتی می شوند.

اثرات تنباکو

تنباکو گیاهی است که حاوی نیکوتین است، یک داروی اعتیادآور با اثرات محرک و افسردگی. از برگ های تنباکو برای تولید محصولاتی استفاده می شود که می توانند به روش های مختلف مصرف شوند. در سیگار، قلیان، سیگار برگ یا پیپ از تنباکو یا توتون استفاده می شود.

تنباکو از کجا آمده است؟

محصولات دخانیات از برگ های گیاه تنباکو تهیه می شود. برگ ها قبل از تولید در محصولات دخانی، پخته، تخمیر و پیر می شوند. 

تنباکو مدت ها قبل از ورود اروپایی ها توسط مردم بومی در آمریکای شمالی به عنوان یک گیاه مقدس و شفابخش کشت و استفاده می شد. بسیاری از سیگارهای ارزان قیمت قاچاق در کانادا از ایالات متحده قاچاق می شوند.

تنباکو چه شکلی است؟

بسته به نحوه مصرف دخانیات، طرز تهیه آن متفاوت است.

در سیگارها از برگ های تنباکوی ریز و خرد شده که در کاغذ نازک پیچیده شده استفاده می شود.

سیگارها از برگ های کامل تنباکو استفاده می کنند. 

اسنف یک پودر آسیاب شده از برگ های تنباکو است که اغلب در کیسه های چای مانند قرار می گیرد. 

در جویدن تنباکو از برگ های توتون خرد شده یا پیچ خورده استفاده می شود.  

قلیان از تنباکو طعم دار و شیرین استفاده می کند که گرم می شود و دود از طریق آب تصفیه می شود.  

تنباکو

نحوه تأثیر تنباکو

نیکوتین موجود در دود تنباکو به سرعت به مغز منتقل می شود و در آن جا به عنوان یک محرک عمل کرده و ضربان قلب و تنفس را افزایش می دهد. همچنین دود تنباکو سطح اکسیژن را در جریان خون کاهش می دهد و باعث کاهش دمای پوست می شود. افرادی که تازه سیگار می کشند اغلب دچار سرگیجه، حالت تهوع و سرفه می شوند.

اثرات خلقی نیکوتین

اثرات خلقی نیکوتین در تغییر روحیه بسیار پیچیده و قوی است. برخی از مردم احساس می کنند که سیگار کشیدن به آن ها کمک می کند تا هوشیار باشند و تمرکز کنند و همچنین به آ نها کمک می کند تا احساس آرامش کنند. سیگار کشیدن باعث افزایش سطح مواد شیمیایی مغزی به نام دوپامین می شود که احساس لذت را افزایش داده و میل به ادامه مصرف سیگار را تقویت می کند. 

عوارض مصرف تنباکو

سیگار کشیدن و دود دست دوم می تواند چشم، بینی و گلو را تحریک کند. دود تنباکو ممکن است باعث سردرد، سرگیجه، حالت تهوع، سرفه و خس خس سینه شود و می تواند آلرژی و آسم را تشدید کند. سیگار کشیدن حس چشایی و بویایی را تضعیف می کند، گرسنگی را کاهش می دهد و باعث تولید اسید در معده می شود.  

آیا تنباکو اعتیاد آور است؟

تنباکو به خودی خود اعتیادآور نیست، اما نیکوتین موجود در تنباکو بسیار اعتیادآور است. هنگامی که فرد سیگار یا قلیان می کشد، به ویژه در سنین پایین، احتمال معتاد شدن بسیار زیاد است. 

افرادی که تازه سیگار می کشند به سرعت تحمل عوارض بد اولیه را ایجاد می کنند. اگر از تأثیرات محرک و دلپذیر آن ها لذت ببرند، ممکن است به طور منظم سیگار بکشند. کسانی که به طور منظم سیگار می کشند تمایل دارند روزانه تعداد ثابتی سیگار داشته باشند.