دخانیات

دخانیات
دود دخانیات به تمام اعضای بدن آسیب می رساند. شما می توانید با ترک دخانیات، کنترل سلامت خود را در دست بگیرید. هنگامی که مصرف دخانیات را ترک می کنید، از عزیزان خود در برابر دود خطرناک محافظت می کنید. با گذشت زمان، خطر مرگ ناشی از سرطان ریه و بیماری های دیگر مانند بیماری های قلبی، سکته مغزی، برونشیت مزمن، آمفیزم و حداقل 13 نوع دیگر سرطان را تا حد زیادی کاهش می دهید.

وقتی همه ترکیبات متفاوت موجود در سیگار با هم می سوزند، تولید دود می‌کنند. این دود از ۲۱۰ دود فرعی و اصلی تشکیل شده است. ۲۱۰ دود اصلی دودی است که شما از فیلتر یا انتهای سیگار که با دهان تماس دارد دریافت می‌کنید و دود فرعی دودی است که از انتهای سوزان سیگار حاصل می شود. بسیاری از مواد سمی با غلظتی بیشتر در دود فرعی یافت می‌شوند.

مسمومیت با دود دخانیات

لازم نیست یک دانشمند بزرگ یا تکنسین آزمایشگاه به ما بگوید که این دود بدن را مسموم می کند، کافی است کسی مثل یک کودک مبتلا به آسم را که آرزوی تنفسی دارد وارد یک اتاق پر دود کنید و ببینید که شروع به سرفه کردن می کند از آن جایی که بخش اعظم این دود از انتهای سوزان سیگار حاصل می‌شود باید بگویید ایمن‌ترین جای سیگار قسمت فیلتری آن است و شما شانس آورده اید که در آن جا هستید اما شخص غیرسیگاری حداقل می‌تواند از این محیط پر دود بگریزد حال آن که شما آن را در وجودتان می ریزید. 

ترکیبات موجود در دود دخانیات

  • مونوکسیدکربن این همان ماده‌ای است که از لوله اگزوز اتومبیل‌ها خارج می‌شود.
  • نفتالین این همان ماده است که برای تولید مواد منفجره قوی استفاده می شود.
  • آرسنیک که یکی از کاربردهای آن کشتن حشرات و مورچه هاست.
  • سیانور همان گازی که نازی‌ها در اتاق‌های گاز از آن استفاده می‌کردند.
  • محلول شست و شوی که برای تمیز کردن توالت از آن استفاده می‌شود.
  • آمونیاک، این ماده در محصولاتی مثل کود شیمیایی و کف پاک کن به کار می رود. 

دخانیات

دود دخانیات سرطان زا است

دود ناشی از استعمال دخانیات در واقع بعضی از مواد شیمیایی مضر هستند که با روشن کردن سیگار وارد بدن خود می کنید. همان طور که احتمالاً می دانید بسیاری از این مواد سرطان‌زا هستند یعنی ریسک ابتلا به سرطان را افزایش می دهند.

بسیاری از این مواد به سیگار اضافه می شوند تا فرد را به نیکوتین معتاد کند و شدت و تأثیر آزاردهنده مصرف نیکوتین رقیق نشده را پنهان نمایند. 

ترفند کارخانه های دخانیات

همان طور که شرکت‌های دخانیات اعتراف می‌کنند سیگار وسیله‌ای برای انتقال نیکوتین به داخل بدن است بنابراین شرکت‌های دخانیات هر کاری می‌کند تا این انتقال را افزایش دهند و شما را معتاد نگه دارند.

برای بازاریابی کنترل باید به این درک برسید که شرکت‌های دخانیاتی تا به حال شما را کنترل می کرده اند. آن ها با ایجاد تنوع در طعم و بوی محصولات دخانی خود سعی در معتاد نگه داشتن مشتریان خود و همچنین جذب مشتریان جدید هستند. 

آسیب های مصرف دخانیات

دود سیگار به میزان ایمن وجود ندارد. وقتی سیگار می کشید، هر بار که استنشاق می کنید مواد شیمیایی موجود در تنباکو یا توتون به سرعت به ریه ها می رسد. خون شما سموم را به تمام اندام های بدن شما منتقل می کند اما پس از ترک سیگار، بدن شما در عرض 20 دقیقه از آخرین سیگار شما شروع به ترمیم می کند. نیکوتین ظرف سه روز بدن شما را ترک می کند. وقتی بدن شما شروع به ترمیم می کند، ممکن است به جای بهتر شدن، احساس بدتری داشته باشید. عقب نشینی می تواند دشوار باشد، اما نشانه بهبودی بدن شما است.