سوء مصرف مواد مخدر

سوء مصرف مواد مخدر
اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری مزمن مغزی است که باعث می شود فرد با وجود آسیب هایی که برایش ایجاد می شود، به طور مکرر مواد مخدر مصرف کند. مصرف مکرر مواد مخدر می تواند مغز را تغییر داده و منجر به اعتیاد شود. تغییرات مغزی ناشی از اعتیاد می تواند پایدار باشد، بنابراین اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری «عود کننده» در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که افرادی که در حال بهبود هستند، حتی پس از سال‌ها عدم مصرف دارو، در معرض خطر مصرف مجدد دارو هستند.

سوء مصرف مواد مخدر چیزی نیست که در مورد آن سهل انگاری کنید. سوء مصرف مواد مخدر زمانی اتفاق می‌افتد که از الکل، داروهای نسخه‌ای و سایر مواد قانونی و غیرقانونی بیش از حد یا به روش اشتباه استفاده کنید.

سوء مصرف مواد مخدر با اعتیاد متفاوت است. بسیاری از افرادی که مشکلات سوء مصرف مواد مخدر دارند می توانند ترک کنند یا می توانند رفتار ناسالم خود را تغییر دهند. از سوی دیگر اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری است. این بدان معناست که حتی زمانی که شرایط به شما آسیب می رساند، نمی توانید مصرف خود را متوقف کنید.

مواد مخدر رایج

هم داروهای قانونی و هم داروهای غیرقانونی دارای مواد شیمیایی هستند که می توانند نحوه عملکرد بدن و ذهن را تغییر دهند. آن ها می توانند به شما یک نشئگی لذت بخش بدهند، استرس شما را کاهش دهند یا به شما کمک کنند تا از مشکلات زندگی خود جلوگیری کنید.

سوء مصرف الکل

آثار الکل روی همه افراد متفاوت است، اما اگر بیش از حد و زیاد مشروب بنوشید، احتمال آسیب یا تصادف شما افزایش می یابد. نوشیدن زیاد الکل همچنین می تواند باعث مشکلات کبدی و سایر مشکلات سلامتی شود یا منجر به اختلال های جدی تر شود.

سوء مصرف داروهای نسخه ای و بدون نسخه

داروهای نسخه ای می توانند به اندازه داروهای غیرقانونی خطرناک و اعتیادآور باشند.

شما می توانید از دارو سوء استفاده کنید اگر:

 • داروهای تجویز شده برای شخص دیگری را مصرف کنید
 • دوزهای اضافی مصرف کنید یا از دارویی غیر از روشی که قرار است مصرف شود استفاده کنید
 • دارو را به دلایل غیر پزشکی مصرف کنید
 • انواع داروهای تجویزی که اغلب مورد سوء استفاده قرار می گیرند عبارتند از
 • مسکن های اپیوئیدی
 • دارویی که برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی استفاده می شود
 • داروهای اضطراب و خواب
رایج‌ترین داروهای مصرف‌شده داروهای سرفه و سرماخوردگی است که دارای دکسترومتورفان است که در دوزهای بالا می‌تواند باعث ایجاد احساس مستی شود.   

سوء مصرف هروئین

هروئین داروی غیرقانونی و نسخه طبیعی مخدرها با نسخه دست ساز است. با مصرف هروئین در ابتدا احساسات خوبی به شما دست می دهد، اما وقتی اثرات آن از بین می رود، همه چیز کند می شود، شما آهسته تر حرکت می کنید و فکر می کنید ممکن است لرز و حالت تهوع داشته باشید و عصبی باشید. ممکن است برای احساس بهتر نیاز شدید به مصرف هروئین بیشتری احساس کنید.

سوء مصرف مواد مخدر

سوء مصرف کوکائین

مصرف کوکائین به کل بدن شما سرعت می بخشد. وقتی کوکائین مصرف می کنید، ممکن است خیلی سریع صحبت کنید، حرکت کنید یا فکر کنید. ممکن است احساس شادی و انرژی داشته باشید اما ممکن است خلق و خوی شما به خشم تغییر کند. ممکن است احساس کنید که کسی به دنبال شماست. ممکن است باعث شود کارهایی انجام دهید که منطقی نیستند.  

استفاده طولانی مدت از کوکائین منجر به میل شدید به این ماده می شود.

سوء مصرف ماری جوانا

تعداد فزآینده ای از کشورها استفاده پزشکی از ماری جوانا را قانونی کرده اند اما هنوز در اکثر کشورها، هنوز غیرقانونی است.   

ماری جوانا می تواند باعث شود شما احساس احمق بودن کنید و بی دلیل بخندید، یا ممکن است احساس خواب آلودگی کنید و چیزهایی را که به تازگی اتفاق افتاده فراموش کنید. مصرف زیاد ماری جوانا می‌تواند باعث «سوختگی» برخی از افراد شود و آن ها زیاد به آن اهمیتی نمی دهند.  

سوء مصرف سیگار و سایر محصولات تنباکو

ممکن است سیگار و سایر محصولات تنباکو را به عنوان مواد مخدر تصور نکنید، اما تنباکو یک ماده شیمیایی به نام نیکوتین دارد که به شما کمی لذت و انرژی می دهد. این اثر می تواند به سرعت از بین برود و شما بیشتر آن را بخواهید. شما می توانید مانند سایر مواد مخدر از نیکوتین موجود در سیگار سوء استفاده کنید و به آن معتاد شوید.

نشانه های مشکل مصرف مواد مخدر

وقتی برای اولین بار مصرف یک ماده مخدر را شروع می کنید، ممکن است فکر کنید که می توانید میزان مصرف خود را کنترل کنید. اما با گذشت زمان، ممکن است برای دریافت همان احساس یا اثر، به مقدار بیشتری از دارو نیاز داشته باشید. برای برخی افراد، این می تواند فراتر از سوء استفاده به اعتیاد منجر شود.

علائم سوء مصرف مواد مخدر

 • عدم علاقه به چیزهایی که قبلاً دوست داشتید
 • دوستان خود را زیاد تغییر می دهید
 • از مراقبت از خود دست برمی دارید
 • بیشتر از گذشته زمان خود را به تنهایی می گذرانید
 • کمتر یا بیشتر از حد معمول غذا بخورید
 • در ساعت های فرد بخوابید
 • در محل کار یا خانواده مشکل دارید
 • به سرعت از احساس خوب و بد تغییر حالت می دهید
 • هوس یا تمایل شدید به استفاده ماده مخدر

ترک مصرف مواد مخدر

سوء مصرف مواد مخدر بر هر بخش از زندگی شما تأثیر می گذارد، ممکن است به شما و اطرافیانتان آسیب برساند و روابط و سلامت مالی شما را خراب کند. سوء مصرف مواد مخدر می تواند منجر به اعتیاد شود و باعث مشکلات جدی سلامتی و حتی مرگ شود.