انواع مواد اعتیاد آور

انواع مواد اعتیاد آور
بسیاری از مواد مخدر می توانند تفکر و قضاوت فرد را تغییر دهند و به خطراتی برای سلامتی از جمله اعتیاد، رانندگی پر خطر، بیماری های عفونی و اثرات نامطلوب بر بردباری منجر می شود. مواد مخدر را می توان بر اساس تأثیر آن ها بر مصرف کنندگان دسته بندی کرد. اساساً هفت نوع مختلف مواد مخدر وجود دارد که هر کدام مجموعه ای از ویژگی ها، اثرات و خطرات خاص خود را دارند. دسته بندی ها شامل محرک ها، توهم زاها، مواد تجزیه کننده، مواد افیونی، حشیش، مواد استنشاقی و داروهای ضد افسردگی است.

الکل

مشروبات الکلی دو دسته هستند، تقطیر شده و تخمیر شده. تقطیر با جدا کردن الکل از آب و سایر اجزای یک ماده تخمیر شده، آن را غلیظ می کند. تقطیر فرآیندی است که به دنبال تخمیر انجام می شود. این فرآیند یک ماده تخمیر شده را به ماده ای با غلظت بالاتر تبدیل می کند.مشروبات الکلی مقطر هستند. آن ها از نظر حجمی الکل بیشتری نسبت به نوشیدنی های تقطیر نشده دارند. به طور کلی، یک نوشیدنی الکلی مقطر دارای مقاومت الکلی بالاتری است.

هروئین

هروئین یک ماده مخدر است که از مورفین، که یک ماده طبیعی که از غلاف بذر گیاهان مختلف خشخاش در آسیای جنوب شرقی و جبوی غربی، مکزیک و کلمبیا رشد می کند، گرفته می شود. هروئین به صورت پودر سفید یا قهوه ای یا یک ماده چسبنده سیاه رنگ به نام هروئین تار سیاه می باشد.

حشیش

حشیش به ماده ای گفته می شود که از گیاه شاهدانه به دست می آید و خواص روانگردان دارد. هنگامی که گل های این گیاهان برداشت و خشک می شوند، حشیش تولید می شود. حشیش معمولاً برای اثرات آرامش بخش مصرف می شود. به دلیل این که حشیش از یک گیاه به دست می آید، طبیعی در نظر گرفته می شود و علاوه بر اثرات منفی دارای اثرات مثبت برای استفاده در طب می باشد.    

نیکوتین

نیکوتین یک ماده شیمیایی حاوی نیتروژن است که توسط چندین نوع گیاه از جمله گیاه تنباکو ساخته می شود و نیز به صورت مصنوعی هم ساخته می شود. نوع نیکوتین موجود در گیاهان تنباکو، از خانواده شب بو می آید. نیکوتین در حالی که به خودی خود سرطان زا نیست یا بیش از حد مضر نیست، به شدت اعتیادآور است و افراد را در معرض اثرات بسیار مضر وابستگی به دخانیات قرار می دهد.  

آمفتامین ها

این گروه از داروها به اشکال مختلفی وجود دارد، از داروهای تجویزی مانند متیل فنیدات (به عنوان مثال ریتالین، دکستروآمفتامین و آمفتامین) تا داروهای غیرقانونی تولید شده مانند مت آمفتامین (شیشه). مصرف بیش از حد هر یک از این مواد می تواند منجر به تشنج و مرگ شود. 

استروئیدهای آنابولیک

گروهی از موادی که اغلب توسط بدنسازان و سایر ورزشکاران مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند، این گروه از داروها می‌توانند منجر به علائم عاطفی ویرانگر مانند پرخاشگری و پارانویا و همچنین اثرات فیزیکی طولانی مدت شدید مانند ناباروری و نارسایی اندام شوند.  

انواع مواد اعتیاد آور

کافئین

بسیاری از افراد قهوه، چای و نوشابه مصرف می‌کنند، اما در صورت مصرف زیاد، این ماده می‌تواند اعتیاد آور باشد و باعث تپش قلب، بی‌خوابی، لرزش، تحریک‌پذیری و اضطراب قابل توجهی شود.

کاتینون ها (نمک های حمام)

نمک های حمام از نظر شیمیایی با نمک هایی که مردم برای حمام استفاده می کنند، ارتباطی ندارند، کاتینون ها از نظر شیمیایی شبیه به داروهای محرک مانند آمفتامین ها، کوکائین و اکستازی هستند. علاوه بر نمک های حمام، نام های دیگر کاتینون ها عبارتند از: «غذای گیاهی»، «پاک کننده جواهرات» یا «پاک کننده صفحه نمایش گوشی».  

کوکائین

دارویی که تمایل به تحریک سیستم عصبی دارد، افراد می توانند کوکائین را به صورت پودر استنشاق کنند یا آن را دود کنند یا به صورت مایع، تزریق کنند.  

اکستازی

اکستازی به خاطر ترکیب شیمیایی اش (متیلن دی اکسی مت آمفتامین) نامیده می شود، این دارو تمایل به ایجاد حس سرخوشی و عشق یا تمایل گسترده برای پرورش دیگران دارد. در صورت مصرف بیش از حد، می تواند دمای بدن را تا حدی افزایش دهد که باعث مرگ شود.  

مواد استنشاقی

یکی از مواد استنشاقی که به دلیل سهولت در دسترس بودن، یکی از متداول‌ترین گروه‌هایی است که مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند، مواد استنشاقی معمولاً در پاک‌کننده‌های خانگی مانند آمونیاک، سفیدکننده و سایر موادی که بخار منتشر می‌کنند، وجود دارد. آسیب مغزی، تا حد مرگ، می تواند ناشی از استفاده از یک ماده استنشاقی حتی یک بار یا در طول زمان، وجود داشته باشد.  

فن سیکلیدین

این دارو که معمولاً پی. سی. پی نامیده می شود، می تواند باعث شود مصرف کننده به شدت مشکوک شود، بسیار تهاجمی شود و قدرت بدنی استثنایی داشته باشد که می تواند فرد را برای دیگران بسیار خطرناک کند. 

داروهای آرام بخش، خواب آور یا ضد اضطراب

دومین گروه رایج از داروهای غیرقانونی، این مواد سیستم عصبی را آرام یا سرکوب می کنند. بنابراین، آن ها می توانند با متوقف کردن تنفس (ایست تنفسی) فردی که از این داروها در دوز بیش از حد استفاده می کند یا یک یا چند مورد از این داروها را با یک مضعف کننده دیگر سیستم عصبی (مانند الکل، داروی آرام بخش دیگر یا مواد افیونی) مخلوط می کند، باعث مرگ شود.

مستی عبارت است از لذت شدید، سرخوشی، آرامش، افزایش ادراک و حس و سایر احساساتی که در اثر ماده مخدر ایجاد می شود. علائم مسمومیت برای هر ماده مخدر متفاوت است.