ماهیت اعتیاد

ماهیت اعتیاد
اولین قدم در جستجوی کمک برای ترک اعتیاد معمولاً این است که با کسی در مورد احساس خود صحبت کنید. اگر شما فردی هستید که با مشکل اعتیاد به مواد مخدر مواجه هستید، ممکن است احساس راحتی نکنید که با دوستان یا خانواده صحبت کنید، اما بدانید که بسیاری از منابع دیگر در دسترس شما هستند. همچنین ممکن است بخواهید به پزشک یا کلینیک های ترک اعتیاد مراجعه کنید، آن ها می توانند به هر سوالی که ممکن است در مورد ترک اعتیاد دارید پاسخ دهند و مراحل بعدی را که می توانید بردارید توضیح دهند.

اعتیاد به دشواری در کنترل برخی رفتارهای تکراری تا حدی که پیامدهای زیانباری داشته باشد، اطلاق می شود. آن ها نتیجه اجبارهای قدرتمند برای استفاده و انجام برخی کارها بیش از حد، اغلب به دلیل نیاز به فرار از احساسات یا موقعیت های ناراحت کننده هستند. این اجبارها می توانند باعث ایجاد یک فرآیند خود تداوم شوند که می تواند باعث درد و رنج نه تنها برای کسانی که مشکل دارند، بلکه برای عزیزان آن ها نیز باشد.

تفاوت بین عادت و اعتیاد

اعتیاد می تواند به عادات اجتماعی نسبتاً سبک یا حداقل معمولی تلقی شود. نوشیدن الکل، کافئین، غذا خوردن، و استفاده از اینترنت همگی می توانند از چیزی که یک فعالیت رایج در نظر گرفته می شود، به یک اجبار تیره تر و مخرب تر تبدیل شوند.

اعتیاد ممکن است ناشی از روشی باشد که این فعالیت ها و عادات باعث ایجاد احساس در افراد می شود، چه از نظر عاطفی و چه از نظر جسمی. آن ها می توانند لذت بخش باشند، نوعی فرار برای کسی که شاید دوران سختی را پشت سر می گذارد. اما این لحظه لذت می‌تواند نیاز شدیدی را برای ادامه عادت یا فعالیت، بارها و بارها، به منظور ایجاد دوباره آن احساس ایجاد کند.

تشخیص عامل اعتیاد

در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به اعتیاد از این مشکل آگاه نیستند و همچنین از تأثیر آن بر زندگی خود یا اطرافیان خود آگاه نیستند. اگر اعتیاد ناشی از یک تروما باشد شاید یک رویداد گذشته، یک تصادف یا یک مشکل سلامت روان، ممکن است نتوانند به تنهایی از اعتیاد خارج شوند و به حمایت بیشتری نیاز است.

برای بسیاری، ترک این عادت به آسانی ممکن نیست. بهبودی اعتیاد به زمان، صبر و حمایت زیاد عزیزان نیاز دارد. فرد باید اقداماتی را انجام دهد تا بفهمد چه چیزی ممکن است باعث اعتیاد شده باشد و بیاموزد که نه تنها بر آن غلبه کند بلکه احساسات خود را نسبت به آینده مدیریت کند. درمان اعتیاد، مانند مشاوره، برای کمک به افراد در شناخت مشکل و برداشتن گام های بهبودی بسیار مهم است.

اعتیاد

اعتیاد به عادتی گفته می شود که از کنترل خارج شده است، تا جایی که فرد برای کنار آمدن با زندگی روزمره به آن وابسته است. اعتیاد معمولاً تأثیرات منفی بر رفاه عاطفی و سلامت جسمی فرد خواهد داشت و درعین حال بر اطرافیان وی نیز تأثیر می گذارد.

پیوند روانی، به ویژه، چیزی است که اضافه را از عادت جدا می کند. عادت کاری است که افراد ممکن است برای تفریح، آرامش یا به عنوان راهی برای معاشرت انجام دهند. افراد می توانند تصمیم بگیرند که یک عادت را ترک کنند و اگر چه ممکن است مدتی طول بکشد، می توانند با موفقیت متوقف شوند.

با این حال، اعتیاد می تواند یک نیاز یا اجبار شدید برای انجام منظم عمل، صرف نظر از زمان یا مکان، به منظور دستیابی به بالاترین حد باشد. به طور خلاصه، یک عادت را می توان کنترل کرد، در حالی که یک اعتیاد را نمی توان کنترل کرد. یکی از اعتیادهای رایج، اعتیاد به مصرف انواع مواد مخدر است.

ماهیت اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر

سوء مصرف مواد مخدر یا اعتیاد یک وابستگی ناسالم به دارو یا مواد مخدر است که با یک وابستگی شدید روانی و فیزیکی مشخص می شود و زمانی ایجاد می شود که استفاده مداوم باعث ایجاد تغییراتی در مغز شود. به طور مثال فردی که به کوکائین معتاد است، روزها را مرخصی می گیرد تا خودش را منزوی کند و کوکائین مصرف کند تا احساس پوچی و استرس درونش را پر کند.

مشروبات الکلی

الکلیسم، همچنین به عنوان اعتیاد به الکل یا وابستگی به الکل شناخته می شود، استفاده مکرر و وابستگی به نوشیدنی های الکلی را توصیف می کند. تصور می شود که ناشی از وابستگی شناختی و فیزیولوژیکی است. می تواند منجر به آسیب بافتی و بیماری گسترده در سراسر بدن شود.

سیگار کشیدن

استعمال دخانیات یکی از بزرگترین علل بیماری و مرگ زودرس در جهان است. ترک سیگار یک چالش بزرگ برای یک فرد است و اغلب به چیزی بیش از اراده نیاز دارد. اکنون گزینه های زیادی وجود دارد. از مراکز ترک اعتیاد و گروه های پشتیبانی گرفته تا داروها و درمان ها، مانند مشاوره و هیپنوتیزم درمانی.  

ترک اعتیاد به مواد مخدر

در برخی موارد، آسیب اعتیاد ممکن است تنها زمانی تشخیص داده شود که فرد مورد نظر دچار بحران شود، چه در نتیجه یک پیامد عمده زندگی یا زمانی که ماده مخدر به طور ناگهانی در دسترس نباشد. این معمولاً باعث می شود افراد به دنبال کمک باشند، اما کسانی هستند که می توانند مدت ها قبل از این که مشکل به نقطه بحران برسد، بهبودی خود را آغاز کنند.       

در حالی که افراد بسیار اندکی می توانند بدون کمک از اعتیاد به مواد مخدر بهبود یابند، بسیاری از افراد به حمایت در قالب درمان تخصصی اعتیاد نیاز دارند. به طور کلی، هر چه اعتیاد به مواد مخدر فرد زودتر درمان شود، روند بهبودی موفقیت آمیزتر خواهد بود.