ترک مواد مخدر

ترک مواد مخدر
ترک داروهای ضد درد یا همان داروهای مخدر و همچنین ترک مصرف مواد مخدر بدون درمان مناسب می تواند به سرعت منجر به عوارض ترک اعتیاد مانند کم آبی بدن شود. خطرات می تواند شدید باشد. بدون درمان مناسب، فردی که به طور ناگهانی مصرف خود را قطع می کند، بیشتر گرفتار عود اعتیاد می شود. ترک ناگهانی مواد مخدر و بدون نظارت پزشک متخصص همچنین به این معنی است که تحمل فرد در برابر مواد مخدر کاهش می یابد.

وقتی مصرف مواد مخدر را ترک می کنید چه اتفاقی می افتد

شما به اندازه کافی مواد مخدر مصرف کرده اید. شاید شما به خط پایانی خود رسیده اید، یا به این نتیجه رسیده اید که عواقب آن ارزش زیادی ندارد. شاید شما به این نتیجه رسیده اید که مشکل اعتیاد به مواد مخدر، به خانواده شما آسیب می رساند یا این که مواد مخدر، خود شما را نابود می کند. دلیل شما هر چه باشد، به این نتیجه رسیده اید که می خواهید اعتیاد خود را ترک کنید. شما می خواهید سریع اعتیاد خود را به مواد مخدر درمان کنید. شما می خواهید این کار تمام شود و خاتمه یابد.

ترک مواد مخدر به چه چیزهایی نیاز دارد

اگر چیزی در مورد بهبودی از اعتیاد آموخته ایم، این است که به زمان، صبر و تعهد نیاز دارد. همچنین برای پیشروی نیروی زیادی لازم است. سوء مصرف مواد مخدر باعث تغییرات شیمیایی در مغز شما می شود و اعتیاد می تواند سیستم شما را در شوک قرار دهد.

بنابراین بهبود از اثرات سوء مصرف مواد مخدر اغلب با یک دوره درد یا ناراحتی همراه است. این مرحله خروج است، یکی از چالش برانگیزترین مراحل فرآیند بازیابی. خروج اغلب شدید است و می تواند روزها، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد. هرگز نباید به تنهایی اقدام به ترک مواد مخدر نمود.

ترک اعتیاد در منزل

قبل از تلاش برای ترک خود به خود مواد مخدر، برای درک خطرات وقت بگذارید. ترک اعتیاد در منزل و بدون نظارت پزشک نه تنها دشوار نیست، بلکه به شدت خطرناک است. چالش ها و خطرات باید بر تمایل شما برای تسریع در این روند بیشتر باشد. بازیابی اعتیاد یک سفر است، هیچ راه میانبری وجود ندارد.

دشواری ترک مواد مخدر

اگر مدتی است که به طور مرتب از مواد مخدر استفاده می کنید، به احتمال زیاد سوء مصرف، بر مغز شما تأثیر می گذارد. اعتیاد به مواد مخدر ترکیب شیمیایی مغز را تغییر می دهد و در واقع نحوه عملکرد و رفتار مغز شما را تغییر می دهد و قسمت هایی از مغز را که به حافظه، تصمیم گیری و کنترل خود اختصاص داده است دوباره سیم کشی می کند. در حالی که ممکن است احساس کنید کنترل کاملی بر ترک مواد مخدر دارید، اما حقیقت این است که به احتمال زیاد، مواد مخدر بر شما کنترل دارند. این یکی از بزرگترین چالش هایی است که می توانید با ترک مواد مخدر به تنهایی مواجه شوید.

ترک مواد مخدر

خطر ترک مواد مخدر

اعم از وابستگی روانی یا جسمی یا هر دو، ترک مواد مخدر نباید بدون کمک پزشک متخصص انجام شود. با توجه به این که آیا از تریاک، داروهای تجویزی یا از اعتیاد به هروئین رنج می برید، احتمال زیادی وجود دارد که یک مرحله طاقت فرسای ترک اعتیاد داشته باشید.   

استفاده طولانی مدت از مواد افیونی معمولاً با بی قراری مداوم، درد در کل بدن، بی خوابی، استفراغ و عرق گرم/ سرد همراه است. علائم ترک هروئین معمولاً ظرف ۱۲ ساعت پس از قطع مصرف به وجود می آید. ترک محرک هایی مانند کوکائین می تواند باعث افزایش فشار خون، پرش عضلانی، افسردگی و بی خوابی شود. این لیست همچنان ادامه دارد و در برخی موارد این علائم می تواند منجر به مرگ شود.

چه زمانی ترک مواد مخدر تهدید کننده زندگی می شود

ترک مواد مخدر بیشتر زمانی تهدید کننده زندگی می شود که مصرف کننده پس از سوء مصرف طولانی مدت، یک باره مصرف خود را ترک کند. ترک ناگهانی داروهای مخدر مانند والیوم، کلونوپین و زاناکس که اغلب پزشکان آن ها را تجویز می کنند، بدون نظارت پزشک می تواند باعث تشنج و در نهایت از کار افتادن سیستم عصبی مرکزی شود.

متأسفانه، هیچ راه واقعی برای پیش بینی واکنش بدن شما در برابر ترک مواد مخدر وجود ندارد. همچنین هیچ راه واقعی برای پیش بینی نحوه عملکرد شما در مواجهه با علائم ترک اعتیاد وجود ندارد. شما نمی توانید عوارض جانبی منفی را به تنهایی کنترل کنید. استفاده از داروهای اضافی آن ها را تسکین نمی دهد.

بهترین راه حل ترک مواد مخدر

در حالی که ممکن است به دنبال سریع ترین راه حل باشید، می خواهید آن را برای سلامت، زندگی و آینده خود مفیدتر کنید. بنابراین، بهترین و مطمئن ترین راه برای ترک مواد مخدر، ترک آن، تحت نظر پزشک و هم زمان با برنامه درمان طولانی مدت اعتیاد است.

بدن شما پس از مصرف طولانی مدت مواد مخدر دچار استرس می شود. برای رسیدن به بهبودی کامل، نیاز به تغذیه مناسب، آب رسانی مجدد و ترمیم دارد. متأسفانه این روند یک شبه اتفاق نمی افتد. برای بازیابی قدرت (در ذهن و بدن) و یادگیری مجدد عادات سالم به زمان نیاز است. همچنین برای حفظ تعهد خود به هوشیاری، یک محیط حمایتی و راحت لازم است. به همین دلیل، برنامه های طولانی مدت درمان دارویی برای کل روند بهبود و همچنین یک شیوه زندگی طولانی مدت و عاری از مواد مخدر بسیار مفید است.

کلینیک ترک اعتیاد دی با خدمات بیمارستانی و درمان های تخصصی ترک اعتیاد به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات ترک اعتیاد به بیماران گرامی می باشد.