ترک دخانیات

ترک دخانیات
دلایل بسیار زیادی برای ترک دخانیات وجود دارد. شناخت نحوه تأثیر دخانیات بر فرد و عزیزانش و همچنین فواید ترک دخانیات می تواند از دلایل بسیار محکم برای ترک دخانیات باشد. فکر کردن به این که چرا باید مصرف دخانیات را ترک کرد و هدف از ترک آن وقتی که به انگیزه بیشتری برای مبارزه نیاز باشد بسیار تأثیرگذار است. استعمال دخانیات سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.

افراد سیگاری که از خطرات دخانیات آگاه هستند، اکثراً می خواهند سیگار را ترک کنند. مشاوره و دارو درمانی می تواند شانس موفقیت ترک دخانیات را بیش از دو برابر افزایش دهد. در حال حاضر، تنها 23 کشور خدمات جامع ترک دخانیات را با پوشش کامل یا جزئی هزینه برای کمک به ترک سیگار ارائه می دهند. این تنها 32 درصد از جمعیت جهان را نشان می دهد.

خطرات استعمال دخانیات

متخصصان بهداشت بیشترین پتانسیل را در بین هر گروهی در جامعه برای کاهش مصرف دخانیات دارند. مطالعات نشان می دهد که تعداد کمی از مردم متوجه خطرات خاص دخانیات هستند که شامل سرطان ریه، بیماری قلبی و سکته مغزی می شود. توصیه های مختصر متخصصان بهداشت می تواند میزان موفقیت را تا 30 درصد افزایش دهد، در حالی که توصیه های فشرده شانس ترک سیگار را تا 84 درصد افزایش می دهد.

تلاش ها برای کنترل دخانیات

بر اساس کنوانسیون در زمینه کنترل دخانیات، کشورها موظف به درمان و وابستگی به دخانیات هستند. آن ها بسته های آموزشی برای افزایش ظرفیت و آموزش را در مدارس و دانشگاه ها ارائه می دهند تا به دولت ها کمک کنند تا سیستم های ترک سیگار ملی خود را تقویت کنند، ارائه کمک به ترک دخانیات نیز یکی از پنج مداخله کلیدی در بسته اقدامات و منابع فنی است.

قوانین هوای پاک که سیگار کشیدن را ممنوع می کند در حال گسترش است. در دهه های 1980 و 1990، چنین قوانینی معمولاً ایجاب می کرد که مناطق غیرسیگاری در رستوران ها و محل کار ایجاد شود. با این حال، کشف این که سموم موجود در دود محیطی می توانند به راحتی در فضاهای بزرگ پخش شوند، منجر به ممنوعیت های بسیار قوی تری شد.

ترک دخانیات

ممنوعیت استعمال دخانیات

از سال 2000 بسیاری از شهرها، ایالت ها و مناطق در سراسر جهان، به طور کامل اجرا شده اند. ممنوعیت سیگار کشیدن در رستوران ها، می خانه ها و محل های کار محصور. ممنوعیت در سال 2011 درچین، که یک سوم جمعیت سیگاری جهان را در خود جای داده بود، سیگار کشیدن در هتل ها، رستوران ها و سایر فضاهای عمومی سرپوشیده را ممنوع کرد (این ممنوعیت سیگار کشیدن در محل کار را شامل نمی شد و مجازات ها را نیز مشخص نکرده بود).

علاوه بر این، کل کشورها ممنوعیت استعمال دخانیات را در محل کار یا رستوران ها و در برخی موارد در همه مناطق عمومی شامل ایرلند، نروژ و نیوزلند در سال 2004 و فرانسه و هند در سال 2008 اعمال کرده اند. در سال 2005 بوتان اولین کشوری بود که سیگار کشیدن در اماکن عمومی و فروش محصولات دخانی را ممنوع کرد.

ترک دخانیات

برنامه ریزی و پشتیبانی می تواند به شما کمک کند که برای همیشه مصرف دخانیات را ترک کنید. قبل از ترک دخانیات، زمانی را برای آماده شدن برای چالش ها اختصاص دهید. برای ترک دخانیات برنامه ریزی کنید. بدانید در اولین روزهای بدون دخانیات، کشیدن چه انتظاری را دارید. دلایل ترک دخانیات خود را مشخص کنید و برنامه ریزی کنید که چگونه در صورت نیاز به کمک درخواست کنید. به مراکز معتبر ترک اعتیاد مراجعه کنید.