انواع مواد توهم زا

انواع مواد توهم زا
توهم زاها گروه متنوعی از داروها هستند که ادراک، افکار و احساسات را تغییر می دهند. آن ها باعث ایجاد توهم یا احساسات و تصاویری می شوند که واقعی به نظر می رسند، اما این طور نیست. مواد توهم زا به دو دسته تقسیم می شوند، توهم زاهای کلاسیک و داروهای تجزیه کننده. افراد از مواد توهم زا به طرق مختلف استفاده می کنند، از جمله سیگار کشیدن، استنشاق کردن، و جذب از طریق مخاط دهان. شواهد نشان داده است که مواد توهم زا هم می توانند اعتیاد آور باشند و هم تحمل ایجاد کنند.

مواد توهم زا گروه متنوعی از داروها هستند که آگاهی فرد از محیط اطراف خود و همچنین افکار و احساسات او را تغییر می دهند. آن ها معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند، توهم زاهای کلاسیک مانند ال. اس. دی و داروهای تجزیه کننده مانند فن‌سیکلیدین که هر دو نوع ماده روانگردان می‌توانند باعث توهم یا احساسات و تصاویری شوند که واقعی به نظر می‌رسند، اگرچه واقعی نیستند. علاوه بر این، داروهای تجزیه‌کننده می‌توانند باعث شوند مصرف‌کنندگان احساس کنند که از کنترل خارج شده‌اند یا با بدن و محیط خود ارتباط ندارند. 

ترکیبات مواد توهم زا

برخی از مواد توهم زا از گیاهان یا قارچ ها استخراج می شوند و برخی نیز مصنوعی (ساخت بشر) هستند. از لحاظ تاریخی، مردم از مواد توهم زا برای مراسم مذهبی یا شفابخش استفاده می کردند اما اخیراً این داروها برای مقاصد اجتماعی یا تفریحی، مقابله با استرس، داشتن تجربیات معنوی یا فقط برای احساس متفاوت بودن استفاده می کنند.

توهم زاهای کلاسیک رایج

  • ال اس دی (دی اتیل آمید اسید دی لیسرژیک): یکی از قوی ترین مواد شیمیایی است که ذهن را تغییر می دهد. ال اس دی یک ماده بی بو و شفاف است که از اسید لیسرژیک ساخته شده است که در قارچی که روی چاودار و سایر غلات رشد می کند یافت می شود.
  • سیلوسایبین (دی متیل تریپتامین فسفریلوکسی): از انواع خاصی از قارچ ها که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکای جنوبی، مکزیک و ایالات متحده یافت می شود، به دست می آید.
  • پیوت (مسکالین): یک کاکتوس کوچک است که ماده اصلی آن مسکالین است. پیوت می تواند پرورشی نیز باشد.
  • دی‌متیل‌تریپتامین: یک ماده شیمیایی قوی است که به طور طبیعی در برخی از گیاهان آمازون یافت می شود، نوعی چایی که از چنین گیاهانی تهیه می شود و زمانی که به این شکل مصرف شود به نام های آیواسکا، هوآسکا، آیا و یاگه نیز شناخته می شود. افراد همچنین می توانند دی‌متیل‌تریپتامین را در آزمایشگاه بسازند. دی‌متیل‌تریپتامین مصنوعی معمولاً به شکل یک پودر کریستالی سفید است که دود می شود.

انواع مواد توهم زا

نمونه های رایج داروهای تجزیه کننده

  • فن سیکلیدین: فن سیکلیدین در گذشته به عنوان داروی بیهوشی عمومی برای جراحی ساخته شد، اما به دلیل عوارض جانبی جدی دیگر برای این منظور استفاده نمی شود. فن سیکلیدین را می توان در اشکال مختلف از جمله قرص یا کپسول یافت. با این حال، پودر کریستال مایع و سفید رایج ترین هستند.
  • کتامین: به عنوان بی حس کننده جراحی برای انسان و حیوانات استفاده می شود. بسیاری از کتامین های فروخته شده به طور غیرقانونی از دفاتر دامپزشکی تهیه می شود. بیشتر به صورت پودر یا قرص به فروش می رسد، اما به صورت مایع تزریقی نیز موجود است.
  • دکسترومتورفان: یک ماده سرکوب‌کننده سرفه و پاک‌کننده مخاط در برخی از داروهای سرماخوردگی و ضد سرفه (شربت‌ها، قرص‌ها و کپسول‌های ژل) بدون نسخه است.
  • مریم گلی یا سالویا دیوینوروم: گیاهی رایج در جنوب مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی است. مریم گلی معمولاً با جویدن برگ های تازه یا نوشیدن آب های استخراج شده آن ها وارد بدن می شود. برگ های خشک مریم گلی را نیز می توان دودی یا بخار کرد و استنشاق نمود.