بیمار آقای ۶۰ ساله که به مدت ۱۵ سال سیگار و تریاک مصرف می کردند و بعد از ترک اعتیاد به مصرف سیگار و تریاک روی آوردند.

بیمار آقای ۶۰ ساله، با سابقه طولانی مدت مصرف سیگار و تریاک که به طور منقطع مصرف تریاک داشته اند و روزانه حدود یک پاکت سیگار نیز مصرف می نمودند.

شرح حال بیمار

بیمار آقای ۶۰ ساله دارای شغل آزاد و از قشر مرفه جامعه می باشد که از سنین جوانی سیگار و بعد تریاک مصرف می کرده و بعد از گذشت ۱۵ سال موفق به ترک اعتیاد می شود. بیمار به مدت ۸ سال مصرف مواد مخدر نداشته ولی به دلیل اعتمادی که به خود داشته و اصلاً فکر نمی کرده که مجدداً درگیر اعتیاد به مواد مخدر شود، مصرف تریاک را به صورت تفننی شروع نموده ولی متأسفانه در دام اعتیاد به تریاک گرفتار شده و بلافاصله مصرف سیگار هم آغاز نموده است.

ترک ناموفق بیمار

بعد از ترک ناموفق تریاک، بیمار نتوانسته با میل به مصرف تریاک کنار بیاید و متأسفانه تکنیک و آموزشی برای مقابله با هوس مصرف تریاک نمی دانسته و با پیش آمدن کوچک ترین مشکلی به مصرف تریاک فکر می کرده.

وضعیت فعلی بیمار

بیمار در ابتدا با علائمی مانند خلق پایین و اضطراب شدید با مصرف یک پاکت سیگار و دو گرم تریاک در روز به صورت داوطلبانه و بعد از مراجعه به چند کلینیک ترک اعتیاد، کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد دی را برای درمان بیماری اعتیاد خود انتخاب نموده و در کلینیک بستری شدند. بیمار احتمال لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر را صفر می داند و می گوید با علم به این که می داند مصرف مواد مخدر عاقبت خوشایندی برایش ندارد و هر چه زودتر بیماری خود را درمان کند بهتر است و می تواند از آسیب های بیشتر آن جلوگیری نماید.

توصیه های بیمار

بیمار می گوید قدرت مواد مخدر را دست کم نگیرید، مصرف مواد مخدر به مصرف کننده اعتماد به نفس کاذب می دهد. بیمار برای اولین بار در مهمانی و به همراه دوستانش با ماده مخدر تریاک آشنا شده و بعد از یکی دوبار مصرف به دلیل لذتی که از مصرف تریاک پیدا می کرده و به دنبال لذت جویی گرفتار سوء مصرف تریاک شده است. ابتدا با مصرف مقدار کم و با فاصله های کوتاه شروع به مصرف نموده ولی با گذشت زمان هم مقدار مصرفش افزایش پیدا کرده و هم فاصله های مصرفش کوتاه تر شده است و این در حالی است که بیمار ذکر می نماید که شدیداً تلاش می کرده که دوز مصرفی اش را ثابت نگه دارد، او می گوید که این یک امر محال است. بیمار می گوید مصرف مواد مخدر زندگی او را به ورطه نابودی کشانده بود و بر روی هیچ چیز دیگری به غیر از مواد مخدر نمی توانسته تمرکز کند، روابط کاری او مختل شده و آسیب های زیادی به زندگی شخصی و خانوادگی اش وارد شده بوده، به این شکل که زمانی که مواد مخدر مصرف نمی کرده تمام فکر و ذکرش تهیه و مصرف مواد مخدر بوده و دچار بی حالی، سطح انرژی پایین، ضعف و خواب آلودگی می شده و زمانی که تریاک مصرف می نموده هم زمان طلایی کار تمام شده بوده و هم تمرکز پایین داشته و به همین دلیل تصمیم به ترک مصرف مواد مخدر گرفته بوده است. توصیه بیمار این است که وقتی شما با چهار نفر ورزشگار رفت و آمد داشته باشید نفر پنجم خود شما هستید و وقتی که با چهار نفر معتاد نشست و برخاست کنید قطعاً نفر پنجم شما هستید، اگر با چهار نفر آدم موفق دوست شوید باز هم نفر پنجم آن ها شما هستید، در نتیجه انسان با هر طیفی از افراد که روابط برقرار می کند بعد از مدتی به آن ها شبیه می شود زیرا ناخواسته از آن ها الگوبرداری می کند و تأثیر می پذیرد، پس بهتر است سمت افرادی که ناسالم هستند و وجه مثبتی در آن ها وجود ندارد نروید و در انتخاب افراد دور و برتان دقت کنید و با افراد ورزشکار، تحصیل کرده و موفق دوستی کنید.

نظر بیمار در مورد کلینیک ترک اعتیاد دی

شیوه انتخاب کلینیک ترک اعتیاد دی را به این گونه شرح می دهند که در ابتدا برترین کلینیک های ترک اعتیاد در تهران را از طریق جست و جو در اینترنت پیدا کرده اند و با مراجعه حضوری  به کلینیک های انتخاب شده، در نهایت کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد دی را برگزیدند و در حال حاضر از روند درمان خود بسیار راضی هستند و حضور دکتر شهرام حسام بختیاری را برگ برنده ای برای کلینیک دی می دانند.