چگونگی پیدایش اعتیاد

برای درمان اعتیاد ابتدا باید ریشه و چگونگی پیدایش آن را در افراد مورد بررسی قرار دهیم.
بسیاری از بیماران معتاد سوال می کنند که چرا این وضعیت برایشان رخ داده است. این افراد بیان می کنند که (من از مصرف مواد مخدر خودم آگاهی دارم).

(چگونه است که برخی افراد می توانند الکل کمی بنوشند و ترک کنند اما من نمی توانم؟) برخی دیگر هم به این موضوع اشاره می کنند که دوستانشان مقداری ماری جوانا دود می کنند یا گاهی هروئین مصرف می کنند (مصرف شان تحت کنترل است) اما آنان تبدیل به معتادانی شدید شده اند.

ما نمی توانیم به طور دقیق بگوییم که چرا شما به الکل یا مواد معتاد می شوید اما می دانیم که عوامل خطرزای خاصی وجود دارد که یک نفر را نسبت به دیگران برای معتاد شدن مستعدتر می سازند.

عوامل خطرزا و موثر در پیدایش اعتیاد:

ژنتیک:

عوامل ژنتیکی خاصی وجود دارند که می توانند آسیب پذیری فرد رانسبت به اعتیاد افزایش بدهند.

وضعیت عاطفی:

سطوح بالایی از استرس، اضطراب یا درد عاطفی می تواند برخی از افراد را درتلاش برای ممانعت از این اشفتگی، به سمت مصرف الکل یا مواد مخدر سوق دهد.

عوامل روان شناختی:

رنج بردن از افسردگی یا عزت نفس پایین ممکن است باعث شود فرد بیش از حد الکل یا مواد مخدر مصرف نماید.

بزرگسالان با اختلال نقص توجه-بیش فعالی به احتمال زیادتری به الکل یا مواد معتاد می شوند.

دلیل اعتیاد

عوامل اجتماعی و فرهنگی:

داشتن دوستان یا شرکای جنسی که به طور منظم مواد مصرف می کنند (حتی اگر تا حد اعتیاد نباشد) می تواند مصرف بیش از حد را افزایش دهد. ممکن است برای فرد ایجاد فاصله با این (میدان دهنده ها) یا حداقل ترک عادات مصرف شان دشوار باشد.

علاوه بر این، روش های فریبنده و جذابی که در تبلیغات برای مصرف الکل مورد استفاده قرار می گیرد باعث انتقال این پیام می گردد که مصرف بیش از حد، امری طبیعی است و مشکلی ندارد.

سن:

افرادی که مصرف الکل یا مواد مخدر را در سنین پایین شروع می کند، در سنین شانزده سالگی یا زودتر در معرض خطر بالاتری برای وابستگی به الکل یا سوء مصرف مواد می باشند.

جنسیت:

احتمال وابسته شدن یا سوءمصرف الکل در مردان نسبت به زنان بیشتر است.

تاریخچه خانوادگی:

 خطر اعتیاد برای کسانی که یکی از والدین یا هر دو نفر معتاد هستند، بالاتر است.

این عوامل خطر برای کسانی که احتمال معتاد شدن شان بالاتر است باعث تدوین خطوط راهنمایی شده است که بیان می کند چرا شما معتاد می شوید.

الکل چگونه به مغز آسیب می رساند؟

در گذشته ای نه چندان دور ،لازم بود صبر کنیم تا فرد معتادی بمیرد و ما بتوانیم به صورت فیزیکی مغزش را بررسی کنیم وآسیب های مغزی اش را پیدا و آن ها را اندازه گیری کنیم. این اطلاعات سودمند اما محدود بودند ولی این تنها روشی بود که می توانستیم اطلاعات بسیاری را در مورد مغز فرد معتاد بدست بیاوریم .

با وجود شواهد علمی در طی سالهای اخیر، اطلاعات بسیار زیادی را در مورد مغز یاد گرفته ایم که نشان می دهد مصرف الکل، با گذشت زمان چگونه به مغز آسیب میرساند.

شاید عینی ترین آسیب وارده به مغز، انقباضی است که در اثر تخریب سلول هاس مغز به وجود می آید.

ماه ها، سال ها یا دهه ها مصرف الکل باعث می شود اندازه یک مغز سالم طبیعی، چروک و منقبض می شود. از این رو مصرف سنگین الکل، باعث کاهش ماده مغزی لازم برای عملکرد طبیعی می گردد، واقعیتی که بار ها و بارها مستند و در پژوهش ها نشان داده شده است .