انواع بنزودیازپین ها

انواع بنزودیازپین ها
داروهای بنزودیازپین (که بنزو نیز نامیده می‌شود) عادت‌ساز هستند و می‌توانند منجر به اعتیاد شوند. استفاده طولانی مدت همچنین می تواند منجر به تحمل شود، به این معنی که دوزهای پایین تر بی اثر می شوند و بیماران به دوزهای بالاتر نیاز خواهند داشت. این داروها به دلیل اثراتی که بر روی مغز دارند، برای سرخوشی مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

بنزودیازپین چیست و چگونه کار می کنند

بنزودیازپین ها داروهای ساخته شده توسط انسان هستند که باعث افسردگی خفیف تا شدید اعصاب داخل مغز (سیستم عصبی مرکزی) و آرام بخش (خواب آلودگی) می شوند.      

تشنج، اضطراب و سایر بیماری هایی که نیاز به درمان با بنزودیازپین دارند ممکن است در اثر فعالیت بیش از حد اعصاب در مغز ایجاد شوند. این داروها ممکن است با افزایش اثرات گاما آمینوبوتیریک اسید (گابا) در مغز عمل کنند. گاما آمینوبوتیریک اسید یک انتقال دهنده عصبی است، یک ماده شیمیایی که اعصاب در مغز از آن برای ارسال پیام استفاده می کند. گاما آمینوبوتیریک اسید فعالیت اعصاب مغز را کاهش می دهد و با افزایش اثر گابا با بنزودیازپین، فعالیت مغز را کاهش می دهد. 

مردان و زنان بزرگسال از بنزودیازپین ها برای درمان موارد زیر استفاده می کنند.

کاربرد بنزودیازپین ها

اضطراب

عصبی بودن

اختلالات پانیک

اسپاسم عضلانی

تشنج

بی خوابی

ترک الکل

وضعیت صرع (یک اختلال تهدید کننده زندگی در مغز)   

سندرم پیش از قاعدگی

این داروها همچنین برای موارد دیگری نیز استفاده می شوند.

سایر کاربردهای بنزودیازپین ها

آرام بخش در حین جراحی

درمان انواع مختلف اختلالات اضطرابی مانند

اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب اجتماعی (زمانی که داروهای ضد افسردگی مؤثر نیستند)     

اختلال هراس  (زمانی که داروهای ضد افسردگی مؤثر نیستند)  

انواع بنزودیازپین ها

انواع بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها انواع مختلف دارند.

آتیوان

آتیوان، نام تجاری داروی لورازپام، یک بنزودیازپین با اثر متوسط است که برای درمان اختلالات اضطرابی، افسردگی و حملات پانیک استفاده می شود. آتیوان در مقایسه با سایر بنزوها بسیار قدرتمند است. به همین دلیل، افرادی که آتیوان مصرف می کنند در معرض خطر بالایی برای ابتلا به اختلال سوء مصرف هستند.

هالسیون

هالسیون برای درمان اضطراب و بی خوابی تجویز می شود. به عنوان یک داروی کوتاه اثر، هالسیون سریع تر از سایر بنزوها در بدن پردازش می شود. در نتیجه، افراد ممکن است تمایل داشته باشند که دوز مصرفی خود را افزایش دهند تا به تجربه بالا ادامه دهند. این می تواند منجر به اعتیاد شود.

کلونوپین

کلونوپین پتانسیل بالایی برای سوء استفاده و اعتیاد دارد، حتی زمانی که برای درمان یک بیماری پزشکی تجویز می شود. کلونوپین یک بنزو طولانی مدت است، به این معنی که مدت بیشتری طول می کشد تا اثرات کامل آن را احساس کنید. هنگامی که کلونوپین از بدن خارج می شود، فرد می تواند علائم شدید و بالقوه تهدید کننده زندگی را تجربه کند.

لیبریوم (کلردیازپوکساید)

لیبریوم معمولاً برای درمان طیف گسترده ای از اختلالات اضطرابی استفاده می شود. اغلب به دلیل اثرات آرام بخش این دارو مورد سوء استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که لیبریوم در مقایسه با بنزوهای دیگر از قدرت کمی برخوردار است، بسیاری از مردم آن را در ترکیب با سایر مواد مخدر مصرف می کنند تا به میزان بالاتری برسند.

زاناکس (آلپروزولام)

زاناکس با بیش از چهل و چهار میلیون نسخه نوشته شده در هر سال، بیشترین داروی تجویز شده در کشور است. هنگامی که در دوزهای بالا یا در مدت زمان طولانی مصرف شود بسیار اعتیاد آور است. فردی که با اعتیاد به زاناکس دست و پنجه نرم می کند، معمولاً علائم خستگی و از دست دادن انگیزه را نشان می دهد.

والیوم (دیازپام)

والیوم نام تجاری دیازپام است که برای درمان اسپاسم عضلانی و تشنج استفاده می شود. در صورت تجویز، باید به صورت روزانه مصرف شود. با این حال، افرادی که شروع به مصرف بیشتر از مقدار توصیه شده والیوم می کنند در معرض خطر اعتیاد هستند.