اعتیاد به شیشه

اعتیاد به شیشه
شیشه میزان دوپامین و سروتونین ترشح شده در مغز را بسیار افزایش می دهد. این هورمون ها مسئول سرخوشی اولیه ای است که تجربه می کنید. با این حال، استفاده مزمن از مت، این انتقال دهنده های عصبی را تخلیه می کند و مغز دیگر نمی تواند مقادیر طبیعی سروتونین و دوپامین تولید کند. برای بدتر کردن شرایط، مغز به مقادیر بسیار زیاد عادت کرده است. این اتفاق باعث افسردگی می شود.

شیشه چیست

شیشه اصطلاحی عامیانه برای کریستال مت آمفتامین است. شیشه نوعی مت آمفتامین است. شیشه یا مت آمفتامین، یک محرک قوی است. شیشه را می توان به طور تدخین یا تزریق به کار برد. شیشه بسیار اعتیاد آور است. مت آمفتامین های غیرقانونی به دو صورت وجود دارد. پودر سفید یا فرم بلوری شفاف. اعتیاد به آن به صورت دهنی و روحی است و معمولاً عوارض جسمی ندارد.

ساخت صناعی شیشه در آزمایشگاه ها

شیشه یکی از مواد محرک است که کاملاً به صورت مصنوعی ساخته شده و با اسامی خیابانی نظیر کار، یخ، آیس و مت در بازار رایج می باشد. این ماده بر مغز و بسیاری از اجزای بدن تأثیر گذاشته و موجب افزایش شدید در عملکرد غیرطبیعی بخش‌هایی از مغز می‌شود.

علائم مصرف شیشه در دفعات اول

در دفعات اول مصرف شیشه موجب بی‌خوابی، بی اشتهایی، افزایش انرژی و تمرکز شده و به همین دلیل در بسیاری از مکان‌ها برای کاهش وزن و بهبود حافظه مورد استفاده قرار می گیرد. اما مصرف آن بسیار خطرناک و موجب اختلال در تمرکز، پرخاشگری و اعتیاد خواهد شد.

علائم مصرف شیشه

علائم مصرف شیشه در مقادیر کم و در دفعات اول مصرف باعث بی خوابی، بی اشتهایی، افزایش تمرکز و انرژی، فعالیت و اعتماد به نفس کاذب می‌شود و در طولانی مدت باعث بروز رفتارهای وسواسی و به تدریج انزوای اجتماعی، بدبینی، هذیان و توهم می گردد.

اولین تجارب مصرف شیشه

اولین تجارب مصرف شیشه با احساس شدید لذت، خشکی دهان، تپش قلب و افزایش فشارخون همراه است. دفعات اول مصرف کمتر از نیم ساعت به طول می‌انجامد و پس از چند بار مصرف، اعتماد به نفس فرد از دست رفته و همراه با کاهش انرژی و خلق افسرده خواهد بود.

اعتیاد به شیشه

عوارض کوتاه مدت مصرف شیشه

سکته، اختلال در حافظه و تمرکز، تهوع، اسهال، لرزش دست، گشاد شدن مردمک، خواب‌آلودگی، کاهش انرژی و بی قراری.

عوارض بلند مدت مصرف شیشه

لرزش شدید، تخریب بخشی از سیستم مغز، بیماری ایدز، بی اشتهایی شدید، تغییرات ظاهری شدید، سردرد مزمن، بیماری قلبی، نارسایی کلیه، افسردگی شدید، خودکشی و غیره.

تشخیص مصرف شیشه

علاوه بر این مصرف شیشه را می توان از راه خون و ادرار در آزمایشگاه تشخیص داد. شیشه یک اصطلاح عامیانه برای مت آمفتامین است. شیشه معمولاً به فرم خالص شده مت آمفتامین، که به آن مت بلور نیز گفته می شود، اشاره دارد. اعتیاد به مصرف شیشه به سلامت جسمی و روانی آسیب می رساند. اگر یکی از عزیزانتان با مصرف شیشه دست و پنجه نرم می کند، باید با یک مرکز ترک اعتیاد تماس بگیرید.

شیشه و مت آمفتامین

مصرف کنندگان معمولاً شیشه را به صورت تدخین استفاده می کنند. کاربران اغلب از یک لوله شیشه ای به نام پایپ برای کشیدن شیشه استفاده می کنند. وقتی دود به ریه ها وارد می شود، خیلی سریع به جریان خون می رسد و تغییرات در مغز آغاز می گردد. اگر شیشه با آب مخلوط شود نیز می تواند تزریق شود. هر دو روش به شدت اعتیاد آور هستند زیرا مقدار بیشتری از شیشه خیلی سریع وارد جریان خون می شود. معمولاً فرد با بار اول یا دوم مصرف شیشه به آن معتاد می شود.