اعتیاد به داروهای مخدر

اعتیاد به داروهای مخدر
آن چه که داروهای مخدر را برای درمان درد مؤثر می کند، می تواند آن ها را نیز خطرناک کند. در دوزهای پایین تر، مواد افیونی ممکن است باعث ایجاد احساس خواب آلودگی شوند، اما دوزهای بالاتر می توانند تنفس و ضربان قلب شما را کاهش دهند که می تواند منجر به مرگ شود و احساس لذت ناشی از مصرف مواد افیونی می تواند شما را به ادامه تجربه آن احساسات، که ممکن است به اعتیاد منجر شود، وادار کند.

تریاک و مشتقات آن

تریاک از گیاه خشخاش به دست می‌آید، منشأ هروئین، کدئین و مورفین نیز از همین ماده است. رنگ و شکل تریاک معمولاً به رنگ قهوه ای سیر و دارای قوامی خمیری است که بویی شبیه به آمونیاک یا ادرار مانده دارد و هنگام سوختن بوی خاصی شبیه به چسب دوقلو می‌دهد.

روش‌های مصرف تریاک

  • تدخین
  • تزریق
  • خوراکی

روش خوراکی را بیشتر افرادی که بیماری جسمی دارند یا مدت طولانی از روش تدخین استفاده کرده‌اند، به کار می‌برند.

سوخته تریاک

پس از مصرف تدخینی (کشیدن) تریاک ماده ای به رنگ قهوه ای سوخته و براق به دست می آید که سوخته نام دارد.

شیره تریاک

سوخته تریاک را در آب حل می کنند و می جوشانند، سپس آن را از صافی عبور می‌دهند، آن چه باقی ماند تفاله نام دارد. محصول حاصل را مجدداً حرارت می‌دهند، با این کار ماده خمیری و سفت و غلیظی به رنگ قهوه ای تیره به دست می‌آید که شیره نام دارد.

هروئین

یکی از مشتقات نیمه مصنوعی مرفین است، هروئین پودر بسیار نرم و سفید رنگی است که اشکال بسیار ناخالص آن قهوه ای رنگ می باشد.

روش‌های مصرف هروئین

            •تدخین: گاهی هروئین را با باربیتورات ترکیب نموده و تدخین می‌کنند که به نام سیگار اژدها معروف است.

            •استنشاق (دماغی): این روش معمولاً توسط معتادان غیرحرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

            •تزریق: در این روش هروئین را با آب‌لیمو، جوهر لیمو یا قرص ویتامین ث حل می‌کنند.

کدئین

ماده سفید رنگی است که به صورت قرص‌های خالص یا به صورت ترکیب با استامینوفن، آسپرین یا شربت‌های ضد سرفه مورد استفاده معتادان قرار می‌گیرد. مصرف مکرر و بدون دلیل و یا با بهانه های بی مورد قرص‌های آسپرین کدئین یا استامینوفن کدئین نشانه‌ای از اعتیاد است.

مرفین

پودری سفید یا کرم (گاهی به رنگ قرمز آجری) تلخ مزه و بی بو است. این ماده در حالت خالص نرم یا ورقه ای و به رنگ سفید تا زرد کم رنگ می باشد. مرفین به صورت آمپول‌های ده و بیست میلی گرم مورد مصرف پزشکی قرار می‌گیرد. 

اعتیاد به مواد افیونی (داروهای مخدر)

حشیش

از سر شاخه های گیاه شاهدانه که بوته ای شبیه به گزنه دارد، به دست می‌آید و ماده ای به رنگ خاکستری و گاهی قهوه ای مایل به سبز با قوامی سفت است. حشیش نام اختصاری گیاه شاهدانه هندی است، مهم‌ترین ماده مؤثر آن است که در سیستم عصبی مرکزی فعال است. حشیش به نام های ماری جوانا، جوینت، بنگ، گراس، علف و پنیر نیز معروف است. حشیش ممکن است از قسمت‌های مختلف گیاه تهیه شود که میزان تتراهیدروکانابینول آن‌ها متفاوت است.

روش‌های مصرف حشیش

            •تدخین: معمولاً حشیش را گرم می کنند تا به صورت پودر درآید و سپس آن را با توتون سیگار مخلوط می‌کنند و درون کاغذ سیگار می‌ریزند و می‌کشند.

            •خوردن: حشیش را با شیرینی یا نوشابه مخلوط می‌کنند و آن را می‌خورند، می‌جوند یا می‌نوشند.

قرص‌های ضد درد

مانند استامینوفن کدئین، آسپرین کدئین و شربت‌های ضد سرفه و خلط آور حاوی کدئین.

داروهای مسکن خواب آور

مهم‌ترین آن‌ها بنزودیازپین ها (مثل دیازپام، اگزازپام، لورازپام، فلورازپام، کلونازپام) و باربیتورات‌ها (مثل فنوباربیتال، سکوباربیتال و پنتوباربیتال) هستند. این داروها از طریق گیرنده گاما آمینوبوتیریک اسید در بدن عمل می کنند در طب این داروها به عنوان ضد اضطراب، ضد تشنج، شل کننده عضلانی و کمک بی هوشی تجویز می‌شوند.